Warszawska Jesień 2010

53 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień 17-25 września 2010

Proszę zainstalować wtyczkę flashplayer!



Program

Piątek, 17 września
Sobota, 18 września
Niedziela, 19 września
Poniedziałek, 20 września
Wtorek, 21 września
Środa, 22 września
Czwartek, 23 września
Piątek, 24 września
Sobota, 25 września

Piątek, 17 września

19.30 Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII NARODOWEJ

BUGALLO-WILLIAMS PIANO DUO: Helena Bugallo, Amy Williams

Anna Górecka, Magdalena Lisak, Iwona Mironiuk, Małgorzata Walentynowicz, fortepiany

Reinbert de Leeuw, dyrygent

Louis Andriessen Haags Hakkûh *

Tomasz Sikorski Omaggio (in memoriam Jorge Luis Borges)

Zygmunt Krauze Listy ** (zamówienie WJ)

Ondřej Adámek Dusty Rusty Hush *

Piątek, 17 września

22.30 Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna

OESTERREICHISCHES ENSEMBLE FÜR NEUE MUSIK

Joanna Freszel, sopran

Maja Mijatović, klawesyn

Manuel Schönegger, Jakob Sigl, reżyseria dźwięku

Arturo Tamayo, dyrygent

Katarzyna Szwed Coś jak babie lato *

Oscar Bianchi Primordia Rerum *

Misato Mochizuki Voilages *

Graciela Paraskevaídis sendas *

Johannes Maria Staud One Movement and Five Miniatures *

Sobota, 18 września

16.00 Centrum Kultury w Dawnej Wytwórni „Koneser”

BUGALLO-WILLIAMS PIANO DUO: Helena Bugallo, Amy Williams

Maciej Grzybowski, fortepian

Agnieszka Bemowska, Agata Fandri, Sandra Kopijkowska, Urszula Nowakowska, Natalia Ostrowska, Anna Sikorzak-Olek, Grażyna Strzeszewska-Lis, Barbara Witkowska, harfy

Rytis Mažulis Clavier of Pure Reason * , Monad *, Kanon ćwierćtonowy ** (zamówienie WJ)

Paweł Szymański a piú corde

Sobota, 18 września

19.30 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

OSLO SINFONIETTA

POING

Frode Haltli, akordeon

Christian Eggen, dyrygent

Sam Hayden Emergence *

Maja Ratkje, Ørjan Matre , Eivind Buene, Christian Eggen, POING korrespondanzer ** (zamówienie WJ)

Marcin Stańczyk Nibiru

Sobota, 18 września

22.30 Soho Factory

LES PERCUSSIONS DE STRASBOURG

Ondřej Adámek Fishbones

Włodzimierz Kotoński Czarne słońce **  (zamówienie WJ)

François-Bernard Mâche Aera op. 36

Philippe Manoury Le Livre des claviers (cz. III i VI)

Niedziela, 19 września

19.30 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

AUKSO – ORKIESTRA KAMERALNA MIASTA TYCHY

Elżbieta Chojnacka, klawesyn

Mario Caroli, flet

Klaudiusz Baran, akordeon

Marek Moś, dyrygent

Paweł Mykietyn Klave

Marcin Bortnowski I już nocy nie będzie ** (zamówienie WJ)

Bruno Mantovani Si près, si loin (d’une fantaisie) *

Doina Rotaru L’Ange avec une seule aile – V Koncert fletowy ** (zamówienie WJ)

Niedziela, 19 września

22.30 Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny

ENSEMBLE NIKEL

Chaya Czernowin Sahaf  *

Sivan Cohen Elias Riba *

Philippe Hurel Localized corrosion *

Fausto Romitelli Trash TV Trance

Marcin Stańczyk muzyka sugerowana ** (zamówienie WJ)

Marco Momi Ludica II *

Poniedziałek, 20 września

19.30 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

EUROPEAN WORKSHOP FOR CONTEMPORARY MUSIC

Stefan Wirth, fortepian

Rüdiger Bohn, dyrygent

PRASQUAL YMORH *

Marco Stroppa élet...fogytiglan

Isabel Mundry Le Silence – Tystnaden *

Beat Furrer Koncert na fortepian i zespół *

Poniedziałek, 20 września

22.30 Studio Tęcza – Hala nr 2

GDZIE JEST CHOPIN?

INSTALACJE KONCERTUJĄCE

Paweł Janicki Mapping Chopin **

Józef Robakowski, Wiesław Michalak, Paweł Janicki Attention: Light! 2.0 **

Jarosław Kapuściński Gdzie jest Chopin? ** (zamówienie WJ, Centrum Sztuki WRO i Uniwersytetu Stanforda)

Wtorek, 21 września – Sobota, 25 września

10.00 – 19.00 Studio Tęcza – Hale nr 1, 2, 3, 4

INSTALACJE AUDIOWIZUALNE

Hala nr 1

Ignas Krunglevicius Interrogation *

Hala nr 2

Paweł Janicki Mapping Chopin

Józef Robakowski, Wiesław Michalak, Paweł Janicki Attention: Light! 2.0

Jarosław Kapuściński Gdzie jest Chopin?

Hala nr 3

Elisabetta Benassi, Lucia Ronchetti Weltall *

Hala nr 4

XV Parówek, Eran Sachs, Seventeen Migs of Spring, Wolfram

Mówcie, a spełni się sen  *

Wtorek, 21 września

19.30 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS

Marco Blaauw, podwójna trąbka

Anna Kwiatkowska, skrzypce

Małgorzata Walentynowicz, fortepian

Beata Bilińska, fortepian

Elwira Ślązak, marimba

René Gulikers, dyrygent

Agata Zubel III Symfonia **

Misato Mochizuki Homeobox *

Carlos Sanchez-Gutiérrez ...Ex Machina *

Hanna Kulenty Twenty-Five ** (zamówienie WJ)

           

Wtorek, 21 września

22.30 Lokal Użytkowy

Artur Tajber Emisja czasu – TIMEMIT

Zapowiedź tematu przyszłorocznej Warszawskiej Jesieni.

Środa, 22 – Sobota, 25 września

10.00-22.00 (25 września instalacja czynna do godz. 16.00)

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, dziedziniec

Krzysztof Czaja, programowanie Max/MSP, PureData

Andrzej Kopeć, przetwarzanie Max/MSP

Peter Sych, ISA Harp, programowanie

Maciej Walczak, wideo

Marek Chołoniewski, Krzysztof Knittel qub ** (instalacja)

Środa, 22 września

19.30 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

Szábolcs Esztényi, Disklavier

Stefan Östersjö, gitara

Natasha Barrett, Clarence Barlow, Jøran Rudi, komputery

Natasha Barrett Deconstructing Dowland *

Rolf Wallin Strøk

Clarence Barlow otodeblu *, septima de facto **

Chopout :  Krzysztof Czaja Id ** , Andrzej Kopeć r-evolutio ** , Szábolcs Esztényi Torus ** , Krzysztof Czaja Anathemata **

Lidia Zielińska In the rear **

Środa, 22 września

22.30 Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna

KWADROFONIK

Wojciech Ziemowit Zych Różnia ** (zamówienie WJ)

Czwartek, 23 września

19.30 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

ORKEST DE EREPRIJS

Dirk Luijmes, fisharmonia

Joanna Freszel, Ewelina Siedlecka, soprany

Katarzyna Krzyżanowska, mezzosopran

Wim Boerman, dyrygent

Aleksandra Fol One Day God Will Return *

Cristian Lolea 2010 **

Marco Nikodijevič sadness untitled   *

Jerzy Kornowicz Portrait of Time ** (zamówienie WJ)

Martijn Padding I Koncert na fisharmonię i orkiestrę *

Richard Ayres No. 44 (diary pieces) *

Czwartek, 23 września

22.30 Lokal Użytkowy

Gamy i pasaże

Krzysztof Szwajgier – o klawiaturze

Spotkanie poprowadzi Mariusz Koluch

Piątek, 24 września

19.30 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

MUSIKFABRIK

Vanessa Barkowski, sopran

Markus Brutscher, tenor

Emilio Pomárico, dyrygent

Claude Vivier Hiérophanie *

Mauricio Kagel In der Matratzengruft *

Piątek, 24 września

22.30 Skwer

GOLDEN SERENADES: John Hegre, Jørgen Træen, instrumenty elektroniczne

Sigbjørn Apeland, fortepian elektryczny Fender Rhodes, organy elektryczne

Hammond Pops **

Sobota, 25 września

19.30 Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa

SINFONIA VARSOVIA

Agata Zubel, sopran

Andrew Watts, tenor / falset

Bartosz Urbanowicz, bas

Etienne Siebens, dyrygent

Jan Panis, live electronics

Nikołaj Obuchow Le Livre de la vie: Préface *

Cornelis de Bondt Karkas

NADZWYCZAJNY KONCERT JUBILEUSZOWY Z OKAZJI 10-LECIA INSTYTUTU ADAMA MICKIEWICZA

Czwartek, 16 września

20.00 Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa

Maciej Grzybowski, fortepian

Agnieszka Bemowska, Agata Fandri, Magdalena Miłaszewska-Delimat, Urszula Nowakowska, Natalia Ostrowska, Anna Sikorzak-Olek, Grażyna Strzeszewska-Lis, Barbara Witkowska, harfy

Paweł Szymański a piú corde ** (zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Sobota, 18 września

12.00 Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorami: Louis Andriessen i Rytis Mažulis

Organizator: Warszawska Jesień

12.00 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Studio S 1

I koncert Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich

Organizator: Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich

Niedziela, 19 września

12.00 Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorami: Ondřej Adámek i Gordon Monahan

Organizator: Warszawska Jesień

Poniedziałek, 20 września

16.00 Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945 – otwarcie wystawy

Organizator: Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego

16.30 Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Koncert Warszawskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich

Organizator: Związek Kompozytorów Polskich

17.00 Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorkami: Doina Rotaru i Isabel Mundry

Organizator: Warszawska Jesień

Wtorek, 21 września

17.00 Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorami: Misato Mochizuki i Zygmunt Krauze

Organizator: Warszawska Jesień

Środa, 22 września

21.30 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, dziedziniec

Marek Chołoniewski, Krzysztof Knittel qub – wernisaż instalacji dźwiękowej

Organizator: Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Czwartek, 23 września

16.00 Kościół św. Benona

II koncert Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich

Organizator: Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich

18.30 Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego

L'opera è mobile. Hybrydy w teatrze muzycznym XX wieku – dyskusja

Organizator: Laboratorium Myśli Muzycznej Res Facta Nova

Piątek, 24 września

17.00 Lokal Użytkowy

Prezentacja książki Małgorzaty Gąsiorowskiej Rozmowy z Włodzimierzem Kotońskim. Organizator: Warszawska Jesień

Sobota, 25 września

12.00 Austriackie Forum Kultury

Spotkanie z kompozytorem: Cornelis de Bondt

Organizator: Warszawska Jesień

** prawykonanie

* pierwsze wykonanie w Polsce

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Miejsca koncertów

Filharmonia Narodowa

Jasna 5

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Modzelewskiego 59

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

Okólnik 2

Centrum Kultury w Dawnej Wytwórni „Koneser”

Ząbkowska 27/31

Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny

Otwocka 14

Skwer

Krakowskie Przedmieście 60 a

(Skwer Hoovera)

Soho Factory

Mińska 25

Studio Tęcza

Rydygiera 8

(wjazd od Burakowskiej)

Lokal Użytkowy

Brzozowa 27/29

Plac Zamkowy

Miejsca imprez towarzyszących

Austriackie Forum Kultury

Próżna 8

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

Okólnik 2

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Dobra 56/66

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Elektoralna 12

Kościół św. Benona

Piesza 1

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego

Krakowskie Przedmieście 32

Lokal Użytkowy

Brzozowa 27/29

Biuro Festiwalowe

Rynek Starego Miasta 27

00-272 Warszawa

tel./fax: 22 831 06 07

tel.: 22 635 91 38

tel.: 22 831 16 34 w. 32

e-mail: festival@warsaw-autumn.art.pl

www.warszawska-jesien.art.pl

Zamówienia na bilety i karnety przyjmuje Biuro Festiwalu do 31 sierpnia 2010 


Projekt i wykonanie: Rytm.org Interactive

Warszawska Jesień 2009
Warszawska Jesień 2008
Warszawska Jesień 2007